Česká republika

Havárie vrtulníku letecké záchranky, Stará Huť, Dobříš Verified

"Boj o přežití sebe sama a boj o přežití jako živočišného druhu je přirozenou vlastností člověka stejně jako snaha o překonávání překážek." lékařka na záchrance

0 / 5
Compare Add to favorites

Havárie vrtulníku letecké záchranky, Stará Huť, Dobříš

Vrtulník, který havaroval ve Staré Huti, patří policii, která zajišťuje leteckou záchrannou službu ve středních Čechách. Startoval ze základny Kryštof 01 v pražské Ruzyni. Nehoda se stala před pátou hodinou ráno. Pilot z dosud nezjištěných příčin zavadil vrtulí o konstrukci na fotbalovém hřišti, kde přistával, a došlo k poškození vrtulníku. Havarovaný Eurocopter EC135 s imatrikulací OK-BYB je starý čtrnáct let. Spadl z malé výšky a nikdo při havárii neutrpěl zranění. Má však poškozený hlavní rotor a ocasní část je nalomená. Vrtulník letěl k těžce zraněnému muži, kterého srazil vlak. Muž přišel o nohu, měl vážně poraněnou hlavu a byl v hlubokém bezvědomí.

Letecká záchranná služba
Související informace naleznete také v článku Kryštof 01.
Provoz letecké záchranné služby byl v Praze zahájen 1. dubna 1987. Základna letecké záchranné služby v Praze byla první zřízenou základnou letecké záchranné služby na území Československa. Zdravotnickou část posádky letecké záchranné služby zajišťuje Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy, ostatní provozní pracovníky včetně pilotů zajišťuje Letecká služba Policie ČR. Ta je také provozovatelem samotného vrtulníku, od roku 2005 moderního stroje Eurocopter EC 135 T2. Volacím znakem vrtulníku je Kryštof 01. Základna je umístěna na mezinárodním letišti Praha-Ruzyně. Základna letecké záchranné služby je jedna ze dvou v Česku, kterou neprovozuje soukromý subjekt. Druhou základnou je stanice Kryštof 07 v Plzeňském kraji, kterou provozuje Armáda České republiky.

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy (ZZS HMP) je příspěvková organizace a provozovatel záchranné služby na území hlavního města Prahy. Hlavní náplní činnosti organizace je poskytování odborné přednemocniční neodkladná péče|přednemocniční neodkladné péče (PNP) na území hlavního města Prahy podle zákona č. 374/2011 Sb., o zdravotnické záchranné službě. Přednemocniční neodkladná péče je zajišťována na území hlavního města Prahy pro téměř 1 300 000 obyvatel. V oblasti hlavního města Prahy je k dispozici až 35 výjezdových skupin a jedna skupina letecké záchranné služby rozmístěných na 18 výjezdových základnách.
Záchranná služba v Praze vznikla již v roce 1857 a je tak nejstarší záchrannou službou v České republice i v Evropě.
Výjezdové skupiny
V roce 1987 zavedla pražská záchranná služba jako první v Československu víceúrovňový setkávací systém neboli systém Rendez-Vous. Největší výhoda tohoto systému spočívá v počtu výjezdových skupin. Pokud by nebyl systém RV v Praze zaveden, bylo by potřeba mít na výjezdových základnách více než 40 výjezdových skupin. V systému RV je počet výjezdových skupin nižší. Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy disponuje až 35 výjezdovými skupinami rychlé zdravotnické pomoci (RZP) ve složení řidič-záchranář a zdravotnický záchranář, které jsou doplňovány výjezdovými skupinami RV ve složení řidič-záchranář a lékař. Počet skupin RZP bývá však obvykle nižší, v závislosti na denní či noční nebo pracovní či mimopracovní době. Výjezdové skupiny jsou doplňovány jednou vzletovou skupinou letecké záchranné služby, jejíž provoz je od roku 1998 nepřetržitý. V roce 2012 zařadila Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy do provozu cyklohlídku, která má k dispozici elektrické kolo se základním zdravotnickým vybavením.
Výjezdové základny
Se zavedením systému RV začaly v Praze vznikat nové výjezdové základny. V současné době (2014) disponuje pražská záchranná služba 18 výjezdovými základnami, na kterých slouží nepřetržitě více než 25 výjezdových skupin. Jejich organizace je taková, aby byla přednemocniční neodkladná péče poskytnuta do 20 minut od přijetí tísňové výzvy. Tento limit je na území celé Prahy dodržován. Základna v Ruzyni slouží pouze pro leteckou záchrannou službu, ale při špatných povětrnostních podmínkách mají zdravotníci k dispozici vozidlo a fungují jako výjezdová skupina v systému RV. V prosinci 2013 uvedla pražská záchranná služba do provozu novou výjezdovou základnu v městské části Praha 13.
Dojezdový čas záchranářů Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy se dlouhodobě drží pod hranicí osmi minut. Celorepublikový průměr je přibližně 12 minut, zákon ukládá dojíždět k pacientovi od převzetí tísňové výzvy do 20 minut.

Zdroj, odkazy:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zdravotnick%C3%A1_z%C3%A1chrann%C3%A1_slu%C5%BEba_hlavn%C3%ADho_m%C4%9Bsta_Prahy

  • Address fotbalového a dětské hřiště
    Sportovní ulice
    262 02 Stará Huť
    Středočeský kraj
    Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style